Komplexní průvodce výběru správného zrcadla (nejen) do domácnosti

Vybrat a koupit si zrcadlo se může zdát jako snadný úkol. Podíváte se na webové stránky nebo zajdete do obchodu, vyberete, koupíte a hotovo. Jednoduché, že? Široká nabídka zrcadel vás však může zaskočit - velké, malé, kulaté, hranaté, s rámem, bez rámu, závěsné nebo stojaté. A seznam stále pokračuje. Jestli se chystáte na nákup zrcadel, poradíme vám s výběrem. 

Díky množství tolika úžasných kousků, z kterých můžete vybírat, se nákup zrcadla do vašeho domu stává obtížnějším. Při výběru je třeba zvážit hned několik věcí. Co potřebujete vědět o koupi správného zrcadla nejen do domu? 

Výběr zrcadla

Výběr zrcadla do domácnosti 

Mnoho z nás hledá způsoby, jak vyšperkovat interiér domácnosti. A protože se trendy neustále mění a vyvíjí - i zrcadlo potřebuje čas od času obměnit. Dnes už totiž není pouze prostředkem pro kontrolu našeho zevnějšku, ale také dekoračním doplňkem. 

Kromě toho zrcadlo můžete umístit do jakékoliv místnosti v domě. Správné umístění dokáže opticky zvětšit místnost, zachycovat světlo nebo zvýraznit vaše oblíbené dekorace. 

Typy zrcadel 

 • Nástěnná zrcadla
 • Volně stojící zrcadla
 • Kosmetická zrcadla
 • Nalepovací zrcadla
 • Polohovatelná zrcadla
 • Stolní zrcadla
 • Zrcadla s osvětlením
 • Zrcadla s poličkou 

Nástěnná zrcadla 

Nástěnná zrcadla jsou určená k zavěšení a jsou dostupná v mnoha tvarech a velikostí, vhodná do každé místnosti. Jejich velkou výhodou je, že ušetří místo, protože je nemusíte umísťovat na zem. 

Zrcadlo na zeď

Volně stojící zrcadla 

Volně stojící zrcadla nemusí být připevněná na stěnu a i tak vypadají elegantně. Hodí se hlavně do ložnice nebo do šatny, protože většinou jsou navrhovány tak, aby poskytla odraz celé postavy. Jejich výhodou je, že je můžete jednoduše přemístit z místa na místo. Na druhou stranu zaberou nějaký ten prostor. 

Kosmetická zrcadla

Kosmetická zrcadla mohou být závěsná nebo stolní, mohou mít zabudované také LED osvětlení. Taková zrcadla poskytnou klasický i zvětšující odraz vašeho obličeje. 

Nalepovací zrcadla

Nalepovací zrcadla můžete umístit kamkoliv a to bez vrtání! Na stěny se připevňují s pomocí speciálního lepidla na zrcadla, které je nepoškodí. Ani tato zrcadla nezaberou žádné místo v prostoru. 

Polohovatelná zrcadla 

Polohovatelná zrcadla vám umožní přizpůsobit si úhel odrazu podle vašich preferencí. Jestli hledáte zrcadlo, které se maximálně přizpůsobí vašim požadavkům, polohovatelný typ je ten pravý pro vás. 

Stolní zrcadla 

Stolní zrcadla jsou praktická a můžete je umístit na stůl, toaletní stolek a své místo určitě najdou i v koupelně na poličce. Jsou lehce přemístitelná a můžete je postavit opravdu kamkoliv. 

Zrcadla s osvětlením 

Zrcadlo s osvetlenim do koupelny

Pokud chcete něco výjimečného, něco, co vytváří z koupelny vaše nejoblíbenější místo, potom si určitě zamilujete zrcadlo s osvětlením. LED osvětlení se blíží kvalitě denního světla, což oceníte například při líčení. Některé modely jsou dokonce vybaveny pohybovým senzorem. 

Zrcadla s poličkou 

Jestli potřebujete i úložný prostor na víc, zrcadlo s poličkou nebo zrcadlová skříňka vám padne do koupelny jako ulitá. Věci tak jednoduše můžete schovat do zrcadlové skříňky. Do poličky můžete uložit nejčastěji používané drobnosti jako je zubní pasta, fén, holící strojek nebo hřeben. 

Materiály a styly rámu zrcadel 

Výběr správného zrcadla je jen polovina úspěchu. Důležitý je také rám, který má hlavně estetickou úlohu a určuje styl. 

Styl zvoleného rámu a jeho materiál ovlivní i další vlastnosti zrcadla jako je hmotnost nebo finanční nákladnost. 

Nejběžnějším materiálem rámu je dřevo, plast, sklo a kov, které se vyrábí v různých barvách a povrchových úpravách. 

 • Dřevěné rámy jsou klasika. Hodí se do rustikálního a skandinávského stylu bydlení. Rámy jsou pevné, na povrchu ošetřené a nevyžadují žádnou speciální péči. 
 • Skleněné a broušené rámy jsou moderní. Nabízí příjemný design, jsou elegantní a jednoduše se kombinují s dalšími doplňky. 
 • Kovové rámy jsou pevné a odolné proti poškození. Působí minimalisticky a chladně, proto se hodí hlavně do industriálního stylu bydlení. Díky poutavé povrchové úprav se z nich může stát skvělý dekorativní kousek. Na výběr máte například pozlacené nebo měděné varianty. 
 • Plastové rámy se nejvíce hodí do moderních místností, mají nenáročné provedení a nižší pořizovací cenu. 
 • Zrcadla bez rámů působí minimalistickým dojmem, mají jednoduchý design a najdou využití hlavně tam, kde nepotřebujete prostor nijak zkrášlovat. 

 

Výběr zrcadla podle toho, do jaké místnosti nebo prostoru je určeno 

Do jaké místnosti zrcadlo umístíte? To je jedna z prvních otázek, kterou si musíte položit, protože většina zrcadle je speciálně navržená pro různé místnosti. Například kosmetická a koupelnová zrcadla se nehodí umístit do jiné místnosti v domě. Znalost toho, kde zrcadlo bude, vám pomůže zúžit možnosti výběru. 

Zrcadlo do obývacího pokoje 

Mít zrcadlo v obývacím pokoji můžete mít ze dvou hlavních důvodů - pro funkčnost nebo estetičnost. Stejně jako nástěnné obrazy i dekorativní zrcadlo dokáže centralizovat místnost a dodat vašemu domovu potřebný šmrnc. 

V obývacích pokojích s krbem je zrcadlo nad římsou skoro povinností. Může být připevněno na stěnu nebo se opírat o zeď. V domácnostech, které nemají krb, jsou zrcadla často umístěná nad prostorem k sezení. 

Zrcadla pro obývací pokoj jsou do jisté míry dekorativní a navrženy tak, aby zvýraznila prostor. Nástěnná zrcadla fungují velmi dobře a zůstane díky nim i prostor na ostatní funkční vybavení. Vyberte tvar, který odráží linie nábytku. 

Tip: Menší zrcadla mohou být využita jako součást stěny galerie. 

 

Zrcadlo do jídelny

Jestli jste někdy ptali, proč se v některých jídelnách nad stoly používají velká zrcadla, je to proto, že jejich použití zvětšuje prostor a odráží se tak víc světla, čímž se místnost  rozjasňuje. 

Jídelna je často součástí kuchyně a může působit stísněně nebo uzavřeně. Hlavně v takových jídelnách může přidání jednoho nebo více zrcadel změnit místnost a dodat jí nový rozměr. 

Zrcadlo do ložnice

Ložnice je místo, kde si zkoušíte oblečení, oblékáte se nebo si třeba upravujete vlasy. Potřeba praktického zrcadla je proto nevyhnutelností v každé ložnici. Podle vašich osobních preferencí si můžete vybrat z osvětlených kosmetických zrcadel, nástěnných zrcadel a dalších. 

Kosmetická zrcadla jsou běžným doplňkem výzdoby ložnice a často se perfektně hodí ke kosmetickým stolkům pro líčení a jiným doplňkům. 

Zrcadlo do koupelny 

 

Zrcadlo do koupelny

Pro zrcadla v koupelně je cennější jejich funkčnost než vzhled. Zrcadla s úložným prostorem jsou vynikajícím způsobem, jak schovat kosmetiku a vytvořit v koupelně pořádek. 

Zrcadlo u vchodu a v předsíni 

Hosté si vytváří první dojem z vašeho domova už od prvního okamžiku, kdy vstupují do domácnosti. Zrcadla do předsíně by měla být navržena tak, aby místnost zdobila a vytvářela příjemný dojem. Jestliže máte úzkou nebo malou chodbu, zrcadlem ji můžete opticky zvětšit. 

Podle čeho si vybrat zrcadlo 

Zrcadlo může být při dekorování velkým přínosem. Protože odráží světlo, pomáhá rozjasnit a rozšířit i ty nejmenší a nejtmavší místnosti a kouty, aby působily příjemnějším dojmem. Klíčem je výběr správného zrcadla. 

Co je potřeba při výběru zrcadla zvážit? 

 • Velikost
 • Tvar
 • Styl
 • Barva 

Zvažte velikost

 Prvním rozhodnutím, které byste měli udělat při výběru zrcadla je to, jak velké by zrcadlo mělo být. Na velikosti umísťovaného zrcadla by mělo mít vliv několik faktorů - velikost stěny, na kterou ho umísťujete. 

Jestliže zavěsíte zrcadlo na velkou stěnu, například v obývacím pokoji, jídelně nebo ložnici a chcete zaujmout, rozhodněte se pro velké zrcadlo. Změřte stěnu, abyste věděli, s jak velkou plochou můžete pracovat.  A pokud používáte zrcadlo jako dekoraci, postačí i menší.

Zvažte tvar 

Nejběžnější možností zrcadel jsou z pohledu tvarů čtvercová a obdélníková zrcadla, ale samozřejmě můžete najít zrcadla v různých tvarech. Neobvyklý tvar může zaujmout. Pokud chcete něco jednoduchého, přesto trošku jiného a nápadného, rozhodněte se pro oválné nebo kulaté zrcadlo

Tip: Zrcadla v tvaru trojúhelníku, kosočtverce nebo hvězdy mohou místnosti dodat zvláštní ráz.

 

Zvažte styl 

Některá zrcadla nemají rámy a dokáží zaujmout jen svou velikostí nebo tvarem. Pro formálnější vzhled vyhledejte zrcadlo s ozdobným pozlaceným rámem, které bude tzv. statement, hlavním prvkem, pro vaší místnost. 

Můžete objevit také zrcadla na stěnu s rámy v mozaikovém style, která působí zábavně a poutavě. 

 Tip: Zrcadlo francouzskeho stylu

 

Zvažte barvu 

Když se rozhodnete pro zrcadlo s dekorativním rámem, vyberte takovou barevnou možnost, která se hodí do zbytku místnosti. Základní černé, bílé nebo dřevěné rámy se dají sladit s prakticky jakýmkoliv schématem dekorace. 

Pozlacené kovy dodávají místnostem nóbl vzhled, který se hodí spíše k formálnímu nebo modernímu stylu bydlení. 

Tipy na zavěšení zrcadla 

Když vybíráte zrcadlo, máte asi představu o tom, kam ho umístit. Závěsná zrcadla si vyžadují trochu plánování a trpělivosti s jejich zavěšováním. Než začnete, zkontrolujte, zda máte správné šroubky pro danou váhu zrcadla a typ stěny. 

 • Jestliže má vaše zrcadla závěsný drát, označte si na stěně místo, kde zrcadlo zavěsíte a kde by měl být vyvrtaný otvor 
 • Pokud používáte vrtačku, vyvrtejte díru, vložte hmoždinku, zavrtejte šroub a opakujte, dokud není zrcadlo připevněno 
 • Pokud pracujete s kladivem, zatloukejte hřebík do stěny a konce nechte odkryté 
 • Zavěste zrcadlo, srovnejte ho a vyčistěte 

Jak dekorovat zrcadla: co nedělat 

Hodně lidí považuje zrcadlo spíš za dekorativní předmět než jako funkční kousek. Co je skvělé, je skutečnost, že zrcadla mohou velmi jednoduše sloužit zároveň jako funkční i ozdobné kousky, které prostoru dodají hodnotu. 

Když se rozhlédnete po domě, můžete vidět několik míst, kam byste zrcadlo mohli umístit. Důležité je, abyste při dekorování zrcadly zohlednili následující tipy a zajistili tak, že zrcadlo prostoru přidá a nic mu neubere. 

 • Nepoužívejte malá zrcadlo do velkých místností
 • Neumísťujte zrcadla před postel
 • Nevěste zrcadla v jídelně do výšky očí
 • Nepoužívejte zrcadla v kuchyni

Nepoužívejte malá zrcadlo do velkých místností 

Pokud nechcete, aby se vaše nové zrcadlo v prostoru místnosti ztrácelo, vyberte správnou velikosti. Spolu se stylem určuje velikosti zrcadla jeho estetickou přitažlivost a proto musí být přiměřeně velké ke stěně, na které visí nebo o kterou se opírá. 

Naopak se nemusíte bát použít velká zrcadla do malých místností. 

Male zrcadlo

Neumísťujte zrcadla před postel

Zrcadla mohou působit rušivě při spaní a mohou změnit energii v místnosti. Kosmetická zrcadla i stojící zrcadla by měla být v ložnici umístěná vždy v úhlech, v kterých nebudou ve spánku překážet. 

Nevěste zrcadla v jídelně do výšky očí 

Zrcadla by v jídelně měla být umístěná výš než hlava. 

Nepoužívejte zrcadla v kuchyni 

Proč? Protože se každý den zašpiní mastnotou a skvrnami. I když je důležité zrcadla pravidelně čistit, pravděpodobně to nechcete dělat každý den. 

Jak čistit zrcadlo

Cisteni zrcadla

 Špinavé zrcadlo může zkazit estetiku místnosti. Stejně jako jiné skleněné prvky v bytě je pokrývá prach, objevují se na nich otisky prstů a šmouhy. Chemické přípravky jsou zbytečnou zátěží nejen pro přírodu, ale i pro vaše zdraví a mohou obsahovat agresivní přísady. 

Pro údržbu zrcadel je nejvhodnější použít obyčejnou vodu a ocet. 

Tipy, jak využít zrcadlo v domácnosti 

 1. Prosvětlení místnosti
 2. Zrcadlo jako hlavní bod místnosti
 3. Zrcadla na osvětlení tmavých koutů
 4. Různě tvarovaná zrcadla 
 5. Zrcadlo se světlem 
 6. Trendy vychytávky zrcadel 

 

1. Prosvětlení místnosti

Pokud chcete prosvětlit místnost, umístěte zrcadlo proti oknu nebo vedle něj, abyste zvýšili množství přirozeného světla vneseného do místnosti. Čím větší je zrcadlo, tím světlejší prostor bude. 

2. Zrcadlo jako hlavní bod místnosti

V místnostech, kde není krb nebo jiný hlavní bod, je zrcadlo skvělým nástrojem na určení středu místnosti. Například zrcadlo s ozdobným vyřezávaným rámem funguje podobně jako malba nebo umělecké dílo. 

3. Zrcadla na osvětlení tmavých koutů 

Maximalizujte množství světla v prostoru umístěním zrcadla za lampu nebo ho spárujte se zrcadlovým nábytkem tak, aby odrážel všechny zdroje světla. Tím zesvětlíte místnost. 

4. Různě tvarovaná zrcadla 

Nezůstaňte jen při tradičních obdélníkových zrcadlech. Zvažte tvar a styl místnosti a odražte je i při výběru zrcadla. Neobvykle tvarované zrcadlo posytken místnosti wow efekt. 

5. Zrcadlo se světlem

Zrcadlo, které je doplněné světly je také funkční. LED osvětlení umožňuje lepší podmínky při líčení nebo úpravě vizáže. 

6. Trendy vychytávky zrcadel 

Pokud máte rádi moderní technologie, můžete zvážit zrcadlo se zabudovanou digitální časomírou, zrcadlo s bezdotykovým spínačem světla nebo zrcadlo se zabudovanou obrazovkou, na které budete moci při čištění zubů sledovat třeba nejnovější zprávy. 

Výběr zrcadla do podnikatelských prostorů

Kadeřnictví a kadeřnická zrcadla 

Profesionální kadeřnická zrcadla jsou neoddělitelnou součástí každého kadeřnického salonu. Proto byste měli výběr zrcadla do kadeřnictví dobře zvážit. A to hlavně z pohledu poměr cena kvalita. 

Ani kadeřnické zrcadlo s rukojetí by nemělo chybět. Praktická rukojeť umožní jednoduchou manipulaci, aby si zákazníci mohli prohlédnout výsledný účes ze všech stran. Zrcadlo určitě patří mezi základní kadeřnické potřeby. 

Kosmetický salon

Kosmetické zrcadlo je pomůckou i pro profesionály. Jestli hledáte kvalitní zrcadlo do profesionálního kosmetického salonu, určitě je z čeho vybírat. Obchody nabízí široký sortiment kvalitních kosmetických zrcadel různých tvarů, velikostí a provedení jako jsou zrcadla kruhová, obdélníková, s osvětlením, zvětšovací i oboustranná. 

Typy kosmetických zrcadel: 

 • Kosmetická zrcadla s osvětlením
 • Zvětšovací kosmetická zrcadla
 • Kosmetická stolová zrcadla
 • Kapesní kosmetická zrcadla
 • Kosmetická zrcadla na stěnu 

Shrnutí 

Jak vidíte, na výběr je opravdu široká škála zrcadel, která vašemu interiéru mohou dodat šmrnc. Vyberte si to, které se vám líbí nejvíc a řiďte se hlavně vlastním vkusem, protože to budete jenom vy, kdo se bude každý den dívat do zrcadla a hledět na svůj vlastní odraz.