Víte co je skandinávský styl a proč si zařídit domácnost v skandinávském stylu hygge?

Většina z nás si určitě přeje, aby naše domácnost byla pohodlná a útulná. A skandinávský styl nám k tomu může dopomoci. Skandinávský interiérový design se vyznačuje minimalismem, jednoduchostí a funkčností. Ačkoliv skandinávský design existuje již několik let, v oblasti interiérového designu si získává stále větší popularitu. Jak vznikl tento styl? Proč je takový oblíbený a jak si můžete i vy vytvořit útulnou, moderní a funkční domácnost?

Co je Skandinávský styl?

Skandinávský interiérový design se zaměřuje na funkčnost a jednoduchost. Skandinávský styl je často ovlivněn propojením s přírodou, které kombinuje přírodní tvary, abstrakci a použití přírodních prvků a materiálů jako je kůže, dřevo či konopí. Jeho vzhled je definován čistými liniemi, elegantním minimalismem, funkčností, upřednostňuje světlé a vzdušné prostory a zároveň poskytuje úžasný pocit harmonie.

skandinavsky-styl

Kdy a kde vznikl skandinávský styl?

Skandinávský styl se objevil kolem v 30. letech v pěti severských zemích: Dánsku, Finsku, Islandu, Norsku a Švédsku. Postupem času se rozšířil i do USA a Kanady, aby propagoval a předvedl různá díla severských interiérových designérů.

 

Tento styl vznikl během dlouhých zimních období v severských zemích, kdy se domácí připravovali na chladné dny a noci maximalizací svého prostoru, a to pomocí světla. Skandinávský styl vznikl tehdy, když lidé hledali světlý a útulný interiér.

Proč je skandinávský styl tak populární a rozšířený po celém světě?

Jelikož žijeme ve světě konzumu, neustálého stresu či nepořádku, mnoho lidí hledá jednoduchost, kterou minimalistický skandinávský styl nabízí. V každodenním životě jsme někdy tak zaneprázdnění, naše mysl stále pracuje, takže mít místo, které je pohodlné a umožňuje nám relaxovat, odpočívat a je úžasné pro naši pohodu. Kromě toho tento styl nabízí funkční, ale krásnou životní atmosféru, kterou v jiných stylech najdete jen těžko.

Barevná paleta využívaná ve skandinávském stylu

Nejoblíbenější barevnou paletou v skandinávských interiérech je především černá a bílá s neutrálními akcenty. Barvy, které nejčastěji uvidíte v skandinávských domech, jsou:

 • bílá,

 • černá,

 • šedá,

 • šedobílá,

 • bledé tóny dřeva,

 • jemna růžové,

 • hořčičných,

 • námořnická modrá,

 • nebo kovové akcenty.

Hlavní rysy skandinávského stylu

1. Jasnost

Tento styl vzkvétá jasností, a proto je samotné přirozené světlo důležitou vlastností tohoto stylu. Skandinávský design, tedy zdůrazňuje rozmanitost světelných zdrojů. Skandinávské prostory obsahují velká okna, která propouštějí dostatek přirozeného světla. Pokud nežijete v zemi, která vám nabízí dostatek světla, pak umělé osvětlení může fungovat jako perfektní doplněk (například stolní a podlahové lampy, které dodají vašemu interiéru více tepla a viditelnosti). Nezapomeňte, že svítidla by měla být praktická, jednoduchá a neutrální, aby dokonale odpovídala vytvořené útulné náladě.

2. Tlumené barvy

Zdokonalení skandinávského barevného schématu vyžaduje i tlumené barvy (například bílá, šedá, černá a hnědá), které vytvářejí uklidňující vzhled. Díky těmto kontrastům se prostory jeví jako prostorné, jednoduché a jemné.

 

Věděli jste, že ...

... v typických skandinávských prostorách jsou stěny bílé, což umožňuje zaujmout nábytkem a uměním?

3. Jemné textury

Skandinávský styl určitě zahrnuje jemné textury a přírodní materiály. Pokud jde o podlahu, zde převládá jakékoliv dřevo, obvykle buk, jasan a borovice. Jako dekorace se mohou použít další měkké textury a textilie jako ovčí kožky, vlna nebo potahy či deky z mohéru.

 

Dalším z tipů, které se mohou využít při zařizování je vrstvení textur. Přidejte přikrývky, polštáře a koberečky s různou texturou. V létě, tedy zvažte lehčí materiály, jako je len, v zimě naopak zvolte vlněné pletené kousky, které vám poskytnou příjemnou atmosféru.

4. Kombinace materiálů

Skandinávský styl využívá dřevěné prvky nejen v podlahách, ale i v nábytku a zařízeních. Většinou jsou to dřevěné konferenční stolky a židle. Dřevo se velmi dobře kombinuje s kovovými prvky, jako například kovové svícny či lampy.

5. Rostliny a čerstvé květiny

V tomto stylu byste měli co nejvíce přinést přírodu do interiéru a zde pokojové rostliny dokonale splní svou úlohu. Rostliny vám pomohou nejen rozjasnit prostory a vdechnout vaší místnosti život, některé z nich vám dokonce dokáží vyčistit vzduch a zajistit bezstresovou atmosféru. Ve vaší domácnosti by měly přežít různé pokojové rostliny například fíkovník či monstera deliciosa. Ani v jedné domácnosti, která je zařízena v skandinávském by neměly chybět čerstvé květiny, které jsou nezbytností.

6. Jednoduché dekorativní prvky

Jak již bylo zmíněno, v skandinávském interiéru jde především o jednoduchost. Pokud jde o zdobení skandinávské obývacího pokoje, vždy vybírejte ty dekorativní akcenty, které mají jednoduché vzory. Můžete, tedy použít černobílé fotografie a pověsit je organizovaně na vaši zeď.

 

Skandinávský styl také využívá malé dekoračně předměty, jako jsou keramické vázy, konvice nebo umělecká díla. Proto můžete tento mosazný kov nenápadně zavést do své designérské schématu.

7. Forma a funkčnost

Pokud jde o formu nábytku v skandinávském stylu, měl by mít čisté linie. Stoly, židle, pohovky a zbytek skandinávských dekorací by měly mít moderní nádech s hladkými a zaoblenými hranami. Skandinávský design se vyznačuje také inovativním a funkčním využitím prostoru, proto je v skandinávské obývacím pokoji běžné vidět víceúrovňové nástěnné police. Tyto úložné prostory jsou nenáročné na prostor a dodávají prostoru optickou zajímavost.

 

Tip: Můžete velmi dobře kombinovat i starý a nový nábytek, který dodá vašemu domovu na atraktivitě.

Skandinávský styl bydlení v domácnosti

Vytvořit interiérový design podle skandinávského stylu si můžete v jakémkoliv pokoji v domácnosti, bez ohledu na to zda jde o kuchyni, ložnici nebo dokonce chodbu. Podívejme se na to, jak si zařídit místnosti v domácnosti v severském stylu.

Skandinávský styl v obýváku

Skandinávský obývák patří k nejpopulárnějším stylům obývacího pokoje, a to už po několik sezón. Proč? Převažují jasné barvy, přírodní materiály, jednoduché doplňky, minimalismus, které si mnoho lidí velmi oblíbilo.

 

Tento styl se řídí principem, že každý kus nábytku by měl být jednoduchý, ale zároveň by měl mít svůj význam, tedy žádné zbytečnosti. Na druhé straně by měl obývák působit útulně a pohodlně.

Barvy obývacího pokoje ve skandinávském stylu

Ve skandinávských interiérech převládají především jasné barvy. Stěny v obývacím pokoji mají většinou béžové, šedé nebo bílé odstíny, které jsou nezbytnou součástí tohoto stylu.

Můžete zvolit i jemné pastelové odstíny růžové a modré například na nábytku, dekách nebo polštářích. Nezapomeňte však na pravidlo: "Méně je někdy více."

Nábytek do obývacího pokoje ve skandinávském stylu

Pohovka je klíčový element v skandinávské obývacím pokoji, která by měla být centrem pozornosti. Můžete na ní odpočívat, sledovat vaše oblíbené filmy, číst knihy nebo si hrát se svými dětmi. O pohodlí v obývacím pokoji se postará i čalouněné křeslo, lustr, huňatý koberec, přehozy, deky a polštáře. Komody, stolky či obývací stěny by také měly být vyrobeny z přírodních materiálů, jako je dřevo, které podtrhne přírodní charakter skandinávského stylu.

Doplňky do obýváku:

Velmi charakteristické jsou například přehozy z ovčí vlny, fotografie, umělecká díla, deky a mnoho polštářů, které navozují pocit pohodlnosti.

 

Tip: Stěny by měly kontrastovat s nábytkem, aby vytvořily zajímavou, ale stále přirozenou kombinaci.

 

Skandinávský styl nemusí být určen pouze pro malé, minimalistické byty. Tímto trendem se můžete inspirovat i pokud máte rodinu. Stačí si ho přizpůsobit tak, aby například dětské hračky, oblečení či časopisy nevytvářely na pořádek, ale pomohly vytvořit příjemnou atmosféru.

Hygge styl v obývaku

Skandinávský styl v ložnici

Zařízení ložnice ve skandinávském stylu je věcí krásy a jedním z oblíbených způsobů dekorace. Cit pro detail a něžnou, útulnou atmosféru si zamilujete i v ložnici. Nechte se zlákat kouzlem severské estetiky a oblečte zda vaši třináctou komnatu - ložnici do tohoto stylu. Může být bílá od podlahy po strop, aniž by vás něco rušilo, ale různorodý materiál do ní vnese vizuální pestrost.

 

Bez ohledu na to zda máte malou nebo velkou ložnici, vždy se do ní dá zakomponovat harmonie. I díky správným doplňkům a dekoracím dokážete zkrášlit téměř všechno.

 

Se skandinávským stylem je běžné spojovat chlad, pravděpodobně kvůli geografické poloze. Bílá však nepotřebuje dominovat a zakomponovat můžete také šedé nebo černé odstíny. Ložnici zahřejete prvky dřeva a měkkými a huňatými koberečky.

 

Ložnice může být příjemným místem na lenošení nejen večer, ale i během dne. Oživte ji dekoracemi, například obrazy, rostlinami či ložním prádlem vyrobeným z kvalitní bavlny či lnu.

 

Tip: Jednoduchá postel má i svou výhodu - maximalizuje prostor.

 

Vhodně nainstalované osvětlení vás po setmění přenese do říše fantazie. Během dne naopak dbejte na kvalitní přirozené světlo, které místnost nabije jasností a svěžestí a okna zbytečně nezastíňujte.

Skandinávský styl v koupelně

Zařídit koupelnu v skandinávském stylu může být pro většinu lidí výzva. Jak si zařídit ložnici a obývací pokoj už máte za sebou. Ale, jak dát i mokré zóně, jako je koupelna Scandal šmrnc? Cílem je dosáhnout prostor odpovídající severským vibracím.

 

Skandinávská koupelna by měla být:

 • jasná a světla,

 • s přírodními materiály, jako jsou dřevo, přírodní tkaniny nebo proutí,

 • pohodlná a útulná.

 

Koupelna ve skandinávském stylu nepotřebuje žádné velkolepé barvy, dominovat by měly zejména béžové, dřevěné a pastelové odstíny.

Dekorace do koupelny

Skandinávské koupelně by určitě neměly chybět zrcadla, nezapomeňte vnést kousek přírody zajímavými doplňky, jako jsou kamenné mističky na mýdlo nebo rostliny. Nemusí to být jen živé rostliny, zvolit můžete i doplňky s rostlinným motivem jako například ručníky. Vyhnout byste se měli plastovým a umělým doplňkům, nepořádku, mnoho nábytku i tmavému akcentu.

Skandinávský styl v kuchyni

Skandinávsky styl bydlení v kuchyni

Rozlehlá zasněžená krajina je první, na co si většina lidí vzpomene, když slyší slovo "Skandinávie". Zima má silný vliv na i na skandinávský styl a jeho zařízení v kuchyni. Kuchyň však vůbec nemusí být chladná a pochmurná. Právě naopak! Můžete si v nich vytvořit domácí, nadčasovou atmosféru doplněnou zajímavými akcenty.

 

Pokud máte prostor pro jídelní kout, kde si můžete posedět a najíst se, k vytvoření tepla domova použijte jídelní stůl nebo židle ze světlého dřeva. Jelikož je skandinávský styl velmi univerzální, i malá kuchyň vypadá v takovém uspořádání skvěle. I zde platí, že základním principem skandinávského designu je funkčnost.

 

Základní barvou ve skandinávském stylu je bílá. Bílá kuchyň vypadá velmi esteticky. Navzdory minimalistickému vzhledu byste si kuchyň ve skandinávském stylu neměli plést s laboratořemi. Neváhejte a použijte položky, které využíváte každý den, čímž přenesete do místnosti kousek své osobnosti.

 

Nemůžete začít váš den bez šálku kávy? Na spodek svých nástěnných skříněk připevněte věšáky na hrnky. Rádi experimentujete v kuchyni? Na uchování kuchyňského nářadí můžete připevnit stojan na nože nebo věšák na nářadí. Utěrky se zajímavým vzorem, výrazný koberec nebo rukavice na pečení mohou dodat vaší kuchyni osobitý styl.

 

Skandinávský styl se zaměřuje na přirozenost, proto si vyberte skutečné rostliny. Květináč s rostlinami nebo bylinkami nádherně ozdobí nejen parapet, ale i pracovní desku či kuchyňský stůl. A ještě navíc provoní nejen místnost, ale i právě uvařené jídlo, jenž můžete bylinkami ozdobit.

Jídelna ve skandinávském stylu

Jídelna je místo, určené na hostování ať už pro vaši rodinu nebo přátele. Jelikož v severských zemích, jako je Švédsko, mají velmi tmavé zimy, tento styl maximalizuje vstup přirozeného světla. Osvětlení je jedním z nejdůležitějších faktorů v jídelně. Klíčem k pěkné a zároveň funkční jídelně je bezpochyby i skvělé světlo nad jídelním stolem. Závěsné osvětlení dodá místnosti dekorativní designový prvek a pomáhá vymezit prostor.

 

Materiál, který převažuje je samozřejmě dřevo, které můžeme vidět v různém jídelním nábytku či podlaze. Zvažte dřevo světlejší barvy na masivní jídelní stůl, police, podlahu nebo cokoli jiného, ​​co máte v místnosti. Pokud se nábytek chystáte pořídit, sáhněte po funkčním nábytku, design nábytku by měl být jednoduchý a praktický.

 

Co se týče jídelních židlí i zde si můžete vybrat z více možností. Ideální je samozřejmě, aby židle ladily se stolem a vytvářely jednotný celek. Nebojte se při jejich výběru trošku experimentovat a vaše jídelna bude opravdu jedinečná.

Skandinávský styl v dětském pokoji

Skandinávský styl si pro svou jednoduchost, jemnost a útulnost získal i rodiče, kteří chtějí v tomto stylu zařídit pokoj svým ratolestem.

 

 • Skandinávský design je známý svými minimalistickými barevnými paletami. V typickém skandinávském pokojíčku jsou stěny často natřené bílou barvou, aby vynikl nábytek a ostatní prvky. No nemusíte se bát ani barev, můžete si vybrat jednu nebo dvě pastelové barvy, které skvěle ladí k bílým stěnám.

 

 • Pokud dáváte přednost tapetám, můžete si zvolit zábavnou a hravou tapetu, která je stále stylová. Design světových map nebo horské tapety jsou pro téma Scandal populární volbou.

 

 • Do dětského pokoje v severském stylu vyberte klasický moderní nábytek s čistými liniemi a zaoblenými hranami, který se bude snadno přizpůsobovat věku dítěte. Vsaďte hlavně na jeho funkčnost a praktičnost.

 

 • Postel je klíčovým prvkem každého pokoje, proto je nejlepší zvolit moderní dětskou postel s jednoduchým rámem, kterou lze snadno upravit podle věku dětí nebo rovnou na pohovku pro starší dítě.

 

 • V jednoduchosti je krása, ale nebojte se ani detailů. Dětské pokojíčky s bílými stěnami můžete ozdobit obrázky nebo plakáty. Interiér můžete dětem zútulnit pomocí měkkých polštářů, přikrývek nebo koberců z přírodních materiálů. Při volbě hraček zvolte ručně vyrobené nebo ekologické hračky.

 

 • Chcete-li maximalizovat světlo v místnosti, přirozené světlo je to nejlepší. Velká okna propouštějí dostatek světla a pomáhají místnost opticky zvětšit. Pokud však chybí dostatek přirozeného světla, nespoléhejte jen na jednu lampu na stropě, populární jsou visící žárovky a dramatická svítidla, které dodají místnosti jedinečnou atmosféru a pomáhají ponořit se do kouzelného dětského světa.

Skandinávský styl v předsíni

Chodba nebo předsíň se šatnou, je tím prvním a zároveň i tím posledním, co vy i vaši hosté z vašeho domova uvidíte. Proto byste se měli i zde cítit příjemně a zařídit si tuto místnost, co nejpraktičtěji. Jedním z nejdůležitějších kritérií při zařizování předsíně nebo chodby je dostatek úložného prostoru například pro obuv a bundy.

 

Zda své boty ukládáte do botníku nebo do skříňky, závisí na vašem vkusu a dostupném prostoru. Můžete využít různé vyklápěcí botníky, taburety, odkládací stolky, stojanové věšáky nebo panelové věšáky, které jsou velmi praktické.

Skandinávský styl na balkoně nebo terase

Oblíbený skandinávský styl můžete samozřejmě přenést i do venkovních prostor. Co se týče nábytku, rozhodně dejte přednost dřevěným a kovovým materiálem, před sklem a plastem.

 

Pro útulný a příjemný letní večer můžete, jako osvětlení zvolit světelné řetězy. Pro chladnější večery se inspirujte stylem "Hygge" a připravte si deku, do které se budete moci zabalit.

 

I když je skandinávský styl minimalistický a založený zejména na jednoduchosti, na určité dekorace se zde určitě prostor najde. Stačí si koupit svíčky, lucerny, polštáře nebo si vyrobit populární macramé dekorace.

Skandinávské dekorace

Skandinávský styl je specifický v tom, že kombinuje styly jako je art, black & white, eco, geometrický či minimalistický i nordic. Skandinávský styl s neutrálními tóny naplňuje interiér lehkostí v letních měsících a útulnou hřejivou atmosférou v těch zimních. Pokud nemáte rádi ozdobné doplňky a dekorace, pak si tento styl určitě zamilujete. Ve světě skandinávských dekorací, doplňků a designu to znamená, že vše by mělo být hezké, jednoduché, ale funkční.

 

Skandinávský styl se vyznačuje teplem, jednoduchostí a je inspirován přírodou.

Nemusíte mít obrovská okna, vysoké stropy a drahé podlahy z tvrdého dřeva, existuje mnoho dalších způsobů, jak zavést pomocí dekorací skandinávský styl do vašeho domova.

Teplo

Teplý a veselý domů je důležitou součástí života Skandinávců. Krby a kamna na spalování dřeva jsou mimořádně populární a jsou fantastickým způsobem, jak dodat útulnost a teplo domácnosti. Nejde však jen o teplotu, ale také o "mentální a duševní" teplo.

 

Tepla můžete dosáhnout i správným osvětlením. Svíčky, nošení útulných vlněných ponožek, rozložené huňaté koberce, polštáře a přikrývky, to vše může vyzařovat teplou a útulnou atmosféru.

Mix starého a nového

Jak jsme již zmínili, bez ohledu na cenu nebo způsob výroby předmětu má jakýkoliv produkt, který vstoupí do skandinávského domu, poskytnout emoční pohodlí a obohatit život člověka. Skandinávci mají tendenci pořídit si předměty spíše pro potěšení než pro sociálního postavení. Proto není neobvyklé, že skandinávské interiéry obsahují směs starých a nových předmětů. Navíc, retro a vintage předměty, mají v sobě něco nostalgického.

Umění

Umělecká díla, jako nástěnné malby se obvykle skládají z abstraktních obrazů, kreseb nebo fotografií zemí a černobílých fotografie. Používají se zdobené rámy ze starožitného zlata. I keramika a skleněné nádoby jsou oblíbenými dekoračními kousky ve skandinávských interiérech.

Textilie

Jedním z hlavních způsobů, jak Skandinávci vnášejí do svých prostor teplo a texturu, je použití textilií z přírodních tkanin (vlna, bavlna a len). I kůže a kožešiny se využívají ať přehozené přes opěradlo židle nebo rozložené vedle postele jako měkké a teplé místo pro nohy. Ložní textilie jsou vždy tak jednoduché, ale zároveň velmi příjemné na dotek.

Využití dřeva

Preferovaným skandinávským vzhledem dřeva je světlé tónované dřevo, obvykle bříza, buk, smrk nebo borovice. Populární je také dřevo natřené na bílo.

Rostliny

Skandinávci milují přírodu, kterou se snaží přinést i do interiéru. A ačkoli své domovy zdobí rostlinami a čerstvými květinami, nikdy to nepřehánějí. Obvykle vám postačí tři nebo čtyři rostliny v jedné místnosti.

Co je Hygge?

Toto slovo, které se vyslovuje jako "Hoo-ga,” pochází z norského slova a v překladu znamená “pohodu.” Je to skandinávský koncept, který se používá k popisu útulného, ​​zvláštního nebo okouzlujícího okamžiku, nebo pocitu. V současnosti, kdy je svět hektický, pravděpodobně ještě nikdy neprevažovala taková potřeba posedět, relaxovat a těšit se z malých drobností, které život přináší.

Dánové a mnoho dalších skandinávských zemí milují "Hygge" a ne nadarmo se skandinávské země považují za nejšťastnějších lidí na zemi. Hygge je do značné míry definován jako rituál užívání si těch nejjednodušších životních radovánek a umění vytvářet teplý a příjemný prostor pro sebe, přátele a rodinu.

Jak dosáhnout "hygge" doma?

 • odstraňte jakýkoliv nepořádek

 • zapalte několik svíček

 • pusťte si jemnou hudbu nebo nechte na pozadí běžet oblíbený film

 • upečte nějaké sušenky nebo koláč

 • připravte si horký nápoj (čaj, svařené víno, káva).

Jak na hygge bydlení?

Hlavním sídlem je váš domov a tam byste měli také začít. Vytvořte si alespoň malý útulný koutek (nebo tzv. "Hygge Krog”), kde budete moci relaxovat po náročném dni. A jelikož hygge je hlavně o atmosféře, intimitě a útulnosti, jednoduchými doplňky si vytvoříte hygge i u vás doma.

 

Pro hygge jsou také typické přírodní barvy a materiály. Využijte, tedy barvy v pastelových odstínech růžové nebo zelené, hnědé, šedé a béžové. Příjemnou atmosféru si vyčarujete svíčkami, jemnými textiliemi (polštáře, pletené deky, závěsy). Při zařizování však vždy myslete na to, abyste vy cítili příjemně, jinak to celé nemá smysl. Prostor lze doplnit i rostlinami, knížkami nebo proutěnými košíky.

 

Zaměřte se hlavně na detaily, které by vám mohly pomoci v navození té správné hygge atmosféry. Použít můžete lampy a lampičky, svíčky, protože těch není nikdy dost, dřevěný nábytek, proutěné doplňky a jiné přírodní materiály, deky, květiny či designové tapety na stěnu.

 

Tip: Vyvarujte se příliš velkému množství plastů a raději vsaďte na ručně vyrobené předměty. Smysl pro hygge je v malých osobních detailech.

 

Pro prožití atmosféry hygge v pravém slova smyslu jsou ideální dlouhé zimní večery, kdy je skoro tma a venku nelítostné mrazy. Oblečte si tepláky, zachumlejte se do huňaté deky, připravte si teplý nápoj a dělejte to, co vás dělá skutečně šťastnými. Hygge není něco, co si můžete koupit. Je to stav mysli, který přináší prostředí, které si vytvoříte.

Shrnutí

Pokud se vám líbí útulnost, pohoda a jednoduchost, s našimi tipy budete určitě na dobré cestě ke skandinávskému minimalistickému bydlení. Váš výsledný prostor by neměl být zbytečně přeplněný zbytečnostmi, dbejte více na užitečnost a praktičnost věcí. Pokud to jde, využívejte spíše ekologické materiály a zejména množství pokojových rostlin a květin.

 

Je známo, že Skandinávci patří mezi nejšťastnějších lidí na světě a bydlet v takto zařízených domácnostech musí být radost. Přidejte se k nim i vy.

Autor: Dominika Blchová